تردمیل

روي تردميل بدويم يا فضاي باز؟

ايرنه ديويس استاد طب فيزيكي و توانبخشي دانشكده پزشكي هاروارد با اشاره به تفاوت ها و شباهت هاي دويدن روي تردميل و دويدن به طور عادي در محيط بيرون گفت: از نظر مكانيسم قدم برداشتن تفاوت زيادي بين دويدن بر روي تردميل و زمين وجود ندارد، اما با اين حال شما احساس متفاوتي را تجربه مي كنيد.

وي افزود: بسياري از ورزشكاران دوميداني، در اثر فشار زياد و تمرينات طاقت فرسا دچار آسيب ديدگي در عضلات، غضروف، استخوان و تاندون ها مي شوند و با مطالعات انجام شده مشخص شد كه اين صدمات با دويدن روي تردميل نيز به وجود مي آيد.

اين محقق اظهار داشت: در اغلب افراد دويدن بر روي تردميل و سطوح كاملا صاف اين چنين خطر آسيب ديدگي بيشتري به دنبال دارد.

ديويس با اشاره به كاهش آسيب ديدگي ها با دويدن روي زمين معمولي گفت: به نظر مي رسد آسيب تاندون ها و عضلات در دويدن بر روي تردميل بيشتر باشد وبه دليل تغيير جهت گام ها در دو بر روي زمين معمولي اين آسيب ها كمتر در ويدن محيط بيرون ديده شود البته به دليل برخي خطرات مانند مواجه شدن با يك حيوان مثل گربه يا سگ يا برخورد با افراد در دويدن بيرون منزل ؟آسيب ها پارگي تاندون بيشتر ظاهر شوند.

يكي از مهمترين تفاوت ها بين دويدن در بيرون منزل و تردميل مقامت هوا است. به همين منظور محققان دانشگاه بر روي اين موضوع تحقيق كرده و دريافتند افرادي كه امكان دويدن در محيط بيرون منزل را ندارند و مجبورند از تردميل استفاده كنند، مي توانند تنها با افزودن يك درجه تنگي بيشتر در كمربند نتيجه اي همچون تاثير فشار هوا بر روي بدن حاصل مي شود.

البته علاوه بر فوايد دويدن در بيرون منزل در سلامتي جسمي، در اين روش سلامت روح نيز بهبود پيدا مي كند. بسياري از تحقيقات نشان داده كه صرف زمان خارج از منزل، در فضاهاي سبز مانند جنگل يا پارك هاموجب بهبود خلق و خو، افزايش انرژي و نشاط و خواب راحتر در افراد مي شود.

يك مطالعه در بريتانيا نشان داد كه دوندگي در محيط بيرون از منزل و در پارك ها و فضاي آزاد در كاهش تنش، سردرگمي، خشم و افسردگي بسيار موثر و مفيد است.

با توجه به تحقيقات انجام شده فوايد دويدن در محيط بيرون از منزل به هيچ وجه با دويدن بر روي تردميل بست نمي آيد اما بايد به اين نكته توجه داشت كه آلودگي هوا و شرايط دويدن در فضاي آزاد بسيار حائز اهميت بوده و در روزهاي آلوده بهتر است دويدن بر روي تردميل براي حفط سلامتي انجام شود.

+ نوشته شده در جمعه 13 بهمن 1396ساعت 11:22 توسط هایپرجیم | | تعداد بازدید : 0

× بستن تبلیغات